Niina Toyoaki

Mugai Ryu Iaido Soke

Niina Toyoaki se narodil v Tsukumi v prefektuře Oita 2. října 1948 (23 rok Showa). S bojovými uměními začal již v mládí a jeho první zkušeností bylo Aikido. Ve 12 letech potkal učitele Shinto Muso Ryu Jodo a Mugai Ryu Iaido. Shinto Muso Ryu Jodo nejdříve studoval pod Otofuji Ichizo od kterého obdržel licenci Menkyo. Později pokračoval pod vedením Shiokawa Hosho od kterého obdržel licence Menkyo Kaiden škol Shinto Muso Ryu Jodo, Isshin Ryu Kusarigamajutsu, Uchida Ryu Tanjojutsu, Ikkaku Ryu juttejutsu, Chuwa Ryu Tankenjutsu a Mugai Ryu Iaido. Menkyo Kaiden školy Mugai Ryu Iaido obdržel také od Konishi Tatsuo.

Niina Soke pracovat v mládí pro Mitsubishi Heavy Industries a zároveň se zde věnoval tréninku v Mitsubishi Aikido Association. V roce 1986 převzal výuku Jodo a Iaido v této organizaci a v roce 1987 ve věku 39 let založil Tokyo Jodo Federation, aby ještě více zpopularizoval Jodo a Iaido. V roce 1994 založil se svými studenty Budo organizaci Suimokai, která se následně rozdělila do 14 dalších organizací Suimokai. Nezisková organizace Mugai Ryu byla založena v roce 2007.

Niina Sensei také vytvořil Gyokushin Shinto Ryu, Iaido a Kumitachi styl pro handikepované lidi. V roce 2008 založil Mugai Ryu Foundation v které je i nadále ředitelem. Jako student Mugai Ryu se stal v roce 1986 Shihanem (mistr instruktor), v roce 1996 obdržel Menkyo Kaiden (licence úplného předání), v roce 1998 obdržel titul Hanshi (nejvyšší mistrovský titul) a v roce 1999 se stal novým nástupcem – Sokem školy. V roce 2004 založil Mugai Ryu Meishi Ha a stal se jejím Sokem. Je také Soke Tosei Ryu, Gyokushin Shinto Ryu a Genko Nito Ryu. Zároveň je držitelem 8. danu Hanshi v Shinto Muso Ryu Jodo, Uchida Ryu Tanjojutsu, Isshin Ryu Kusarigamajutsu, Ikkaku Ryu Juttejutsu a Chuwa Ryu Tankenjutsu.