Historie

Rekishi 歴史
(historie)

Toyama Ryu Batto Jutsu bylo založeno v roce 1925 jako moderní škola meče – jako systém na testování seků s bojovými aplikacemi. Toyama Ryu pojmenovala svůj styl jako Batto jutsu, aby tak poukázala na hlavní náplň školy.

Batto Jutsu – je japonský termín pro umění rychlého a bojového tasení meče, které je úzce propojeno s kenjutsu a trénuje se výhradně s opravdovou a ostrou čepelí meče, neboli shinkenem. Trénink obsahuje vysokou bojovou efektivnost se zaměřením na vzdálenost, načasování a zacílení.

V roce 1873 byla založena v Toyama v Tokiu v Japonsku speciální škola pro trénink vojenských důstojníků císařské armády Japonska a nazývala se Rikugun Toyama Gakko nebo také Toyama Army Academy. Na této škole se kromě meče vyučoval také boj s nožem, bajonetem, jujutsu a sumo. Tato škola vedla právě ke vzniku Toyama Ryu tak jak jí známe v dnešní době.

Toyama Ryu bylo založeno v roce 1925 a původně se jmenovala Gunto no Soho.

Morinaga Kiyoshi, který byl v té době ředitelem Kenjutsu Konkyu Kai na Toyama akademii požádal o pomoc při vytváření osnov školy Nakayama Hakuda, který v té době byl 16.Soke Shimomura-ha Muso Ryu Jikiden
Eishin Iaido. Nakayama Hakudo studoval Shimomura-ha Tosa Iai pod Hosokawa Yoshimasa a Tanimura-ha pod Morimoto Tokumi a získal Menkyo Kaiden v Omori Ryu a Hasegawa Eishin Ryu. Díky tomu má Toyama Ryu kořeny v předních japonských tradičních Koryu. Gunto no Soho z počátku obsahovalo pět kata a Tameshigiri.

V roce 1939 Morinaga Kiyoshi upravuje původní kata, mění pátou katu a přidává další dvě.
Od konce druhé světové války až do roku 1952 byla v Japonsku zakázána jakákoliv bojová umění, takže také výuka Toyama Ryu stagnovala. Když byla bojová umění v Japonsku opět povolena, sešli se tři původní instruktoři na Toyama vojenské akademii, získali práva na výuku Toyama Ryu a založili tři hlavní linie školy:
Morinaga Kiyoshi – Dai Nippon Toyama Ryu Iaido Kai (Osaka)
Nakamura Taizaburo – Zen Nihon Toyama Ryu Iaido Renmei (Yokohama)
Yamaguchi Yuuki – Nihon Toyama Ryu Iaido So-Renmei (Sapporo,Hokkaido)

1. Dai Nippon Toyama Ryu Iaido Kai (Osaka). Založená Morinaga Kiyoshi Sensei v roce 1986. Tento systém učí 5 původních kata z roku 1925 plus další 3 kata, která byla zavedena v roce 1939. Morinaga Sensei také sloužil na Toyama vojenské akademii, kde začínal jako poručík. On byl původně ten, kdo poslal žádost armády Nakayama Hakudovi a požádal ho o pomoc při vytváření
efektivních bojových technik s armádním mečem. Během jeho vojenské kariéry se Morinaga Sensei stal postupně kapitánem, majorem, podplukovníkem a instruktorem kenjutsu na Toyama Academy. Poté se jako podplukovník stal ředitelem šermu na akademii kde začlenil některé změny a v roce 1939 přidal některá nová kata. V dnešní době vede tuto organizaci Tokutomi Tasaburo – 10.dan Toyama Ryu Hon Iaido.

2. Zen Nihon Toyama Ryu Iaido Renmei (Yokohama). Založená Nakamura Taizaburo Sensei narozeným roku 1911. Tento systém používá 8 Toyama Ryu IAI kata tak, jak byly vyučovány v roce 1939, když Nakamura Sensei přišel na akademii. Po maturitě byl Nakamura Sensei poslán do
Číny, aby tam učil bojová umění včetně kenjutsu (Toyama Ryu), Jukenjutsu (bajonet) a Tankenjutsu (dýkový bajonet).

3. Zen Nihon Toyama Ryu Iaido So Renmei (Sapporo, Hokkaido). Založená Yamaguchi Yuuki Sensei narozeným 1900. Yamaguchi Sensei byl také instruktorem na Toyama Academy. Jeho učení bylo velmi příbuzné tomu co učil Nakamura Sensei ( t.j. verze 1939). S výjimkou toho, že Yamaguchi Sensei zapojil do umění Neo-shintoistický náboženský aspekt. (stejně jako to
udělal Ueshiba Morihei, když zabalil Daito Ryu Aikijujutsu do neo-shintoistického náboženství a vytvořil Aikido). Poté také v roce 1980 přidal Hontai Yoshin ryu jujutsu do výcviku Toyama Ryu.

4. Nakamura Ryu Battodo.  Založená v roce 1953 Nakamura Taizaburo.
Toyama Ryu Iaido je základem pro Nakamura Ryu Battodo.

V současnosti existuje několik samostatných linií Toyama Ryu, které se nacházení v Japonsku především v regionech Kanto, Tokai a Kansai.