Tennen Rishin Ryu

TENNEN RISHIN RYU

Tennen Rishin Ryu bychom mohli přeložit jako školu (Ryu) přirozeného (Tennen) pochopení (Ri) ducha (Shin). „Aniž bychom šli proti přírodě, vezmeme nebe jako vzor a přizpůsobíme se zemi.“ Tím bude dosaženo principů meče (kenri).

Tennen Rishin Ryu je japonskou tradiční školou meče, která byla založena během éry Kansei (1789 – 1801) Kondo Kuranosuke Nagahiro (nebo Nagamichi). Bohužel o něm máme jen velmi málo informací. Kondo přišel do provincie Totomi (dnešní Shizuoka), ale nevíme, kde se narodil. Během jeho Musha Shugyo navštívil mnoho provincií a nakonec se stal členem Kashima Shinto Ryu. I přesto, že se stal učitelem tohoto stylu, odešel, aby si vytvořil svůj vlastní bojový systém založený na technikách meče. V průběhu tohoto období se japonské umění meče přetvářelo z tuhého Katageiko (formy cvičení, které používá bokuto nebo tupý meč nazývaný habiki) do volného cvičení nazývané shinaigeiko (také známé jako gekkiken). Tento druh cvičení dovoloval oběma cvičícím bojovat bez nebezpečí zranění, protože používali bambusový meč (shinai), ochranu hlavy (men), rukou (kote) a těla (do). Až na několik vyjímek byl Gekiken ve druhé polovině éry Edo velmi populární, stejně jako dnes moderní kendo.

Kuranosuke spojil veškeré své bojové dovednosti a znalosti do svého nového systému učení a předávání. Z tohoto důvodu, i když bylo Tennen Rishin ryu vytvořeno v období Edo, mělo by být zařazeno vedle nových škol, které nazýváme Shin Ryuha. Toto období bylo zlomem mezi koryu (staré školy) a gendai budo (bojová umění vytvořené po reformě Meiji). Kuranosuke vytvořil svojí novou školu syntézou skutečných soubojů a umění meče, které mělo za cíl získat vítězství bez ztráty sebeovládání před nepřítelem. Na konci Musha Shugyo Kuranosuke odešel do Edo (dnešní Tokio) a i když založil dojo v Yagenbori, vyučoval převážně v oblasti Sagami (dnešní Kanagawa) a v oblasti Tama (západní část Tokia). A vzhledem k tomu, že Kondo Sansuke (2. soke školy) a Kondo Shusuke (3. soke školy) se narodili v Tama, není pochyb o tom, že se tomu tak skutečně stalo. Kuranosuke zemřel ve 4 roce éry Bunka (1807).

Pod vedením 3. Soke školy Kondo Shusuke se stalo Tennen Rishin Ryu v období Edo velmi populární. Jeho dojo se nacházelo v Ichigaya Yanagicho (Shieikan), v místě kde cvičili nejlepší mistři meče období Bakumatsu. Největší rozkvět školy však přišel pod vedením jeho syna Kondo Isamu, který se stal 4. Soke školy ve 2. roce éry Man´en (1861). Isamu se také o 2 roky později stal velitelem Shinsengumi. Tento speciální policejní oddíl byl vytvořen Bakufu (vojenská vláda za éry šoguna Tokugawy) ve 3. roce Bunkyu (1863) a který byl známý svým krvavým potlačováním protivládních aktivit v Kyoto. Čtyři ze 13 hlavních členů Shinsengumi byli členové Tennen Rishin Ryu. Kondo Isamu, Hijikata Toshiro (zástupce velitele), Okita Soji (kapitán prvního oddílu) a Inoue Genzaburo (kapitán šestého odílu). Další čtyři byli hosté (shokkaku) z Shieikanu a přátelé Kondo Isamu. Byli to Yamanami Keisuke (Hokushin Itto Ryu – generální tajemník policie), Nagakura Shinpachi (Shindo Munen Ryu – kapitán druhého oddílu), Todo Heisuke (Hokushin Itto Ryu – velitel osmého oddílu) a Harada Sanosuke (Hozoin Ryu – kapitán desátého oddílu).

Shinsengumi zanikly ve 2. roce Meiji (1869) s koncem války Boshin a pádem Bakufu. Věří se, že válka Boshin znamenala také konec Tennen Rishin Ryu, protože Kondo Isamu byl odsouzen k smrti a popraven v Itabashi, Okita Soji zemřel na tuberkulózu a Inoue Genzaburo a Hijikata Toshiro zemřeli v boji (první v Toda-Fushimi a druhý v Goryokaku). Nicméně toto není historicky správné. Byla to opravdu obrovská ztráta pro Shieikan dojo, ale tradice přežila. Škola měla v tomto období mnoho výborných učitelů a to především v oblasti Tama.

Před odjezdem do Kyoto ve 3. roce Bunkyu (1863) adoptoval Kondo Isamu staršího syna svého bratra, druhého syna Miyagawa Otogoro – Miyagawa Yugoro (narozen 1851). Yugoro se měl oženit s dcerou Kondo Isamu, která se jmenovala Tama (narozená 1862). Tato dcera vzešla z manželství Kondo s Matsui Tsune. I když pravděpodobně Yugoro nebyl studentem Kondo Isamu a nikdy se od něho neučil, studovat pod svým skutečným otcem Miyagawa Otogoro. Miyagawa Otogoro byl studentem Tennen Rishin Ryu stejně jako jeho mladší bratr Katsugoro (později Kondo Isamu). Oba začali studovat Tennen Rishin Ryu ve stejný čas. Po smrti Kondo Isamu v 1. roce Meiji (1868) Yugoro pokračoval v tréninku pod mnoha učitely. Nejpravděpodobněji studoval pod Harada Kamezo (syn Harada Chuji, student Kondo Shusuke). Další teorie tvrdí, že byl studentem Matsuzaki Watagoto (nejstarší syn Matsuzaki Shosaku, student Nidai Soke – Kondo Sansuke). Yugoro si nakonec otevřel své vlastní dojo v 9. roce Meiji (1876) v Kami-Ishihara (město Chofu), které pojmenoval Hatsuunkan. Říká se, že mu tento název dal Yamaoka Tesshu (1836 – 1888) jeden z nejlepším šermířů období Bakumatsu a Meiji a zakladatel Itto Shoden Muto Ryu, když přišel do Chofu. Tento název doslovně znamená „hala, kde se odstraňují tmavé mraky“.

V 16. roce Meiji (1883) se narodil první Yugorův syn Hisataro. Bohužel jeho matka zemřela 3 roky po jeho narození v roce 1886. Hisataro však brzy zemřel a to v roce 1905 v Rusko-japonské válce ve věku 22 let.

Yugoro se znovu oženil s ženou Tayo z města Kokubunji. Z tohoto manželství se narodil Kondo Shinkichi. Yugoro se poté rozvedl, protože jeho nová žena Tayo měla velmi špatné vztahy s Matsui Tsune (manželka Kondo Isamu) a také s matkou první Yugorovi ženy Tama. Třetí a poslední manželství uzavřel Yugoro s dívkou jménem Kashi.

Kondo Yugoro zemřel v 8. roce Showa (1933) ve věku 83 let. Pod jeho vedením se Hatsuunkan dojo velmi dařilo a měl tisíce studentů z oblasti Tama. Na začátku období Showa s ním provedl interview Shimozawa Kan (1892-1968), spisovatel, jehož knihy o Shinsengumi inspirovaly celý literární svět. Ve skutečnosti velká část slávy Tennen Rishin Ryu vznikla díky jeho Jidai Shosetsu (historické novely).

Nejlepším studentem Kondo Yugoro byl Sakurai Kinpachi, který se stal 6. soke školy ještě v době, kdy Yugoro žil. Nicméně v 7. roce Showa (1932) byl donucen opustit školu, protože se přestěhoval na Hokkaido. Proto byl osud školy předán Yugorovu synu Shinkichi, který se stal 7. soke školy. Shinkichi byl také Kendo asistentem (joshu) v Keishicho – policejním oddělení.

Bohužel Kondo Shinkichi zemřel ve svých 40 letech v 11. roce Showa (1936). Poté byla Kondo linie Tennen Rishin Ryu několik let bez vedení než se vrátil z války Kato Isuke (student Yugoro a Shinkichi) a převzal školu jako 8. Soke.

Kato Isuke se narodil ve 44. roce Meiji (1911) a začal studovat Tennen Rishin Ryu pod Kondo Yugoro když mu bylo 10 let. Poté pokračoval studium pod Shinkichi až do té doby než byl poslán do Číny během druhé čínsko-japonské války.

Hatsuunkan se znovu otevřel ve 23. roce Showa (1948), 3 roky po válce v Tichomoří. Mnoho let se shromažďovali studenti, kteří pomáhali obnovit jméno školy. Tito lidé poté také založili Mitaka Kendo federaci. Ve 33. roce Showa byla také vytvořena „Kondo Isamu Shiseki Honzonkai (asociace pro zachování historických památek spojených s Kondo Isamu). Tato asociace poté změnila název na Tennen Rishin Ryu Monjinkai (asociace studentů Tennen Rishin Ryu).

Ve 36. roce Showa (1961), dva bratři, Hirai Taisuke (narozen 1946) a Hirai Masato (narozen 1949) přišli do školy a začali studovat Tennen Rishin Ryu. Během tří let se stali asistenty Kendo učitelů v Mitaka policejním oddělení. V roce 1975 začal Kato Isuke, společně s bratry Hirai vyučovat Tennen Rishin Ryu v Mitaka Budokanu, protože Hatsuunkan se nedal nadále používat (byl v roce 1931 přestavěn).

 V 54. roce Showa (1979) byla založena Nihon Kobudo Kyokai (organizace tradičních bojových umění).

Škola Tennen Rishin Ryu byla okamžitě požádána, aby se k organizaci připojila a Kato Isuke byl uznána jako 8. Soke školy.

Během 7. Enbu Taikai (1985) obdržel Kato Isuke ocenění Kobudo Korosha Hyosho, nejvyšší a nejtradičnější ocenění v bojových uměních od Nihon Kobudo Kyokai za jeho úsilí o zachování školy Tennen Rishin Ryu. Kato Isuke zemřel ve věku 80 let ve 3. roce Heisei (1991). Během svého života cvičil a vyučoval Tennen Rishin Ryu a stal se také Kendo Hanshi.

Po smrti svého učitele převzal školu Hirai Taisuke a stal se 9. Soke Tennen Rishin Ryu. V 9. roce Heisei (1997) přesunul Honbu dojo do Iguchi komunikačního centra v Mitaka, do blízkosti hřbitova, kde odpočívá Kato Isuke.

Hirai Taisuke vedl školu 22 let až do své smrti v říjnu 2013. Byl také prvním Tennen Rishin Ryu učitelem, který vyučoval cizince. Dnes vede školu jeho bratr Hirai Masato jako 10. soke Tennen Rishin Ryu.

 Kato Kyoji je nejlepším a nejpokročilejším studentem Hirai Taisuke. Je také jediným studentem, kterému Hirai Taisuke udělil licenci Inka, která je nejvyšším a posledním učením školy Tennen Rishin Ryu. V současné době neexistuje jiný učitel, který by vlastnil tuto nejvyšší licenci.

Kato Kyoji si poté založil svojí vlastní školu, kterou pojmenoval Tennen Rishin Ryu Bujutsu Hozonkai.

 V Bujutsu Hozonkai se snažíme vyučovat Tennen Rishin Ryu přesným způsobem, tak jak bylo učeno dříve. Z tohoto důvodu se potkáváme s mistry a studenty dalších škol a snaží se společně zlepšit naše dovednosti prostřednictvím Gekkikenu.

Koryukai Dojo má jako jediné dojo mimo Japonsko status Keikokai Tennen Rishin Ryu Bujutsu Hozonkai a Filip Bartoš je jediným studentem, který má povolení vyučovat tuto školu za hranice Japonska.

 V případě zájmu o tréninky tohoto unikátního bojového umění neváhejte kontaktovat Filipa Bartoše – filip@bujin.cz nebo +420 736 534 469, který pravidelně studuje Tennen Rishin Ryu pod vedením shihana Kato Kyoji – Menkyo Kaiden + Inka. Filip Bartoš je také jediným oficiálním učitelem této školy mimo Japonsko.