Masaki Ryu Nakajima-ha

Masaki Ryu Nakajima-ha Kusari Jutte jutsu byla založena Masaki Tarodayu Toshimitsu, instruktorem bojových umění v provincii Mino z klanu Ogaki v období Edo. Tato škola vyučuje japonská bojová umění včetně Manrikigusari (krátký řetěz), kusarigama (řetěz a srp) a jutte (kovový obušek) a torinawa (svazovací techniky s provazem).

Dobové dokumenty rodiny Masaki, které pocházejí z období Edo jako jsou „Toyuki“, „Gekken Shodan“ a „Geijutsu Bukoron“ naznačují, že Masaki Sensei studoval několik škol bojových umění před tím, než se stal instruktorem bojových umění v klanu Ogaki. Dokumenty a korespondence mezi ním a třemi generacemi rodiny Toda, vládců Ogaki klanu, svědčí o jeho velkých schopnostem a obrovské důvěře ze stranu celého klanu Ogaki.

Když bylo klanu Ogaki nařízeno chránit Otemon bránu hradu Edo, dostal Masaki Sensei vizi od božstev Marishiten a Akiba Gongen a začal pracovat na rozvoji technik s krátkým řetězem, což umožňovalo chránit bránu bez krveprolití a bez použití meče.

Masaki Sensei hledal mírnější cestu jak potrestat narušitele hradu. Proto vytvořil řetěz se dvěma závažími na obou koncích a vytvořil techniky pro odzbrojení a ovládnutí ozbrojeného útočníka. Masaki Sensei zbraň se velice brzy stala známou jako Manrikigusari (manriki znamená 10 000 násobná síla a gusari znamená řetěz). Bylo to proto, protože Masaki Toshimitsu věřil, že jeho zbraň obsahuje sílu 10 000 lidí. Tento bojový styl poté pojmenoval podle jména své rodiny a ten se stal brzy známý jako Masaki Ryu kusarijutsu.

Škola poté zůstala ve vlastnictví rodiny po 4 další generace. 8 Soke Watabe Kenji byl také zároveň studentem Tenjin Shinyo Ryu a proto přidal do Masaki Ryu mnoho aspektů z jujutsu. 9. Soke Nawa Honen zároveň studoval a obdržel učitelskou licenci v Edo Machikata Juttejutsu od Okada Umezo Shigenaga. Všechny tyto znalosti a dovednosti byly poté předány jeho vnukovi Nawa Yumio.

Nawa Yumio byl také velmi známý jako historický konzultant v oblasti bojových umění a japonské bojové kultury a působil v mnoha TV programech a filmech. Stejně tak jako odborník na nekonvenční zbraně, taktiku, ninjutsu, tradiční dělostřelbu a tak dále. Napsal také mnoho knih týkajících se Masaki Ryu a Edo Machikata Juttejutsu, stejně jako skrytých zbraní, japonských zbraní, bojové kultury a ninjutsu.

Linie Masaki Ryu

 1. Masaki Tarodayu Toshimitsu 正木太郎太夫利充
  2. Masaki Kizaemon Toshimasa 正木喜左衛門利政
  3. Masaki Kizaemon Toshichika 正木喜左衛門利周
  4. Masaki Kizaemon Toshizane 正木喜左衛門利賢
  5. Miura Koushiro Kazutsuma 三浦孝四郎和鍍
  6. Kagoya Sawata Takatane 寵谷左和太高胤
  7. Handa Sakujiro Katsumune 半田作次郎
  8. Watabe Kenji 渡辺賢
  9. Nawa Hounen 名和豊年
  10. Nawa Yumio 名和弓雄 (1912 – 2006)
 • Nakajima Michio 中島通 雄

Tréninky Masaki Ryu probíhají za použití manrikigusari (řetěz se závažími), jutte (kovový obušek) a aplikují se techniky proti neozbrojenému, ale i ozbrojenému útočníkovi. Všechny další zbraně, které patří do školy Masaki Ryu se samozřejmě také vyučují na každé hodině.

 Masaki Ryu se skládá z následujících zbraní a technik:

 • 300 Masaki Ryu Manrikigusari kata (formy)
 • 10 Masaki Ryu Kusarigama forem
 • 30 Edo Machikata Juttejutsu forem a  související Hojojutsu (svazování provazem)
 • 100 Juttejutsu a Fusa-Garami foem,
 • 30 Maruhoshi kata
 • 50 Tenouchi kata z Osaka Machikata Juttejutsu a další historické Juttejutsu.

Jedno z umění, které se také studuje v rámci Masaki Ryu Nakajima-ha Kusari je Edo Machikata juttejutsu. Toto umění pochází z období Edo, kde bylo vyučováno policejním jednotkám. Bylo zaměřeno na zatýkání útočníků, kteří byli neozbrojení nebo ozbrojení řeznými a sečnými zbraněmi nebo i dlouhými zbraněmi. Proto hlavní součástí této školy jsou převážně techniky s řetězem.

Obecně můžeme říci, že škola je rozdělena na „Ikkaku no Kata“ (formy, zaměřující se na techniky s jednoduchým jutte, vyhnout se a bránit se útočníkovi, který je a nebo není ozbrojen mečem a poté ho svázat za pomocí Hojo), a na „Sokaku no kata“ techniky zaměřující se na techniky Jutte a Naeshi (jutte bez háčku), kde bylo opět primární vyhnout se a ubránit ozbrojenému nebo neozbrojenému útočníkovi, který měl meč, dlouhé zbraně nebo i řetěz a poté je opět svázat pomocí Hojo.

Je velmi zajímavé, že Edo Machikata Juttejutsu je jedno z mála umění, které stále vyučuje jak se bránit útočníkovi pomocí jutte a poté ho hned svázat. Masaki Ryu také vyučuje efektivní použití Hayanawa (rychlé svázání po zatčení útočníka), Kaginawa (provaz na konci z háčkem) a Honnawa (formální svázání pro použití přesunu kriminálníků k soudu).

V případě zájmu o tréninky tohoto unikátního bojového umění neváhejte kontaktovat Filipa Bartoše – filip@bujin.cz nebo +420 736 534 469, který pravidelně studuje Masaki Ryu Nakajima-ha pod vedením Soke Nakajima přímo v Japonsku. Bohužel toto bojové umění není v naší škole přímo vyučováno. Proto jedinou možností jak studovat tuto školu je vycestovat s ním přímo do Japonska.