Hyoho Niten Ichi Ryu

Název Hyoho Niten Ichi Ryu volně přeložit jako školu dvou nebes, která jsou jako jedno. Tato škola je především známa jako technikám se dvěma meči – katanou a wakizashi.

Niten Ichi 二天一 – dvě nebesa jsou jako jedno nebo také Nito Ichi 二刀一 – dva meče jako jeden.

 Škola byla založena mezi roky 1604 – 1640 Miyamoto Musashim. V roce 1640 ji předal Miyamoto Musashi na tři následovníky, které vybral z několika tisíc jeho studentů. Byli jimi Terao Magonojo, jeho mladší bratr Kyumanosuke a Furuhashi Sozaemon.

Magonojo vynikal v technice, ale chyběla mu zdravá úvaha, zatímco Furuhashi vynikal ve správné úvaze, ale postrádal techniku. Magonojo dostal knihu Go Rin no Sho od Musashiho, ale pod podmínkou, že až si jí přečte tak jí spálí. Ale Furuhashi si jí od něho na pár dní půjčil a na rozkaz Hosokawa Mitsuhisa udělal dvě kopie, jednu pro Hosokawa a jednu pro sebe, kterou poté předával pod názvem Ihon Go Rin no Sho. Dnešní nejznámější vydání jsou z Hosokawa kopie.

Magonojo poté předal roli nástupce svému mladšímu bratrovi Kyumanosuke, který obdržel od Musashiho  Hyoho San Jugo. Byl to také Kyumanosuke, kdo poté předával svým studentům dokument se sedmi přidanými instrukcemi. Tento dokument se jmenoval Hyoho Shiji ni Kajo.

Krátce před smrtí napsal Musashi Dokkodo (“jdi mou cestou”). Jednalo se o seznam pravidel, jak by měl člověk postupovat v životě. V podstatě každé pravidlo má velmi hluboký smysl ponořený do buddhistického přikázání.

 Terao Kyumanosuke (Motomenosuke) dostal kompletní seznam školy Musashi, certifikát se dvěma meči od Musashiho a stal se pokračovatel této školy. Kyumanosuke z počátku odmítal tuto školu učit a poslal vše zpět adoptivnímu synovi Musashiho – Iorimu. Iori také odmítl nástupnictví, protože tato čest mu nebyla udělena. Nakonec tedy Kyumanosuke souhlasil a školu převzal, aby projevil úctu Musashimu.

Nástupnictví v Hyoho Niten Ichi Ryu (jméno, které dal škole Musashi ke konci svého života) nefunguje jako dědictví. Svědčí o tom dva artefakty. Svitek, na kterém jsou napsány jména technik, které musí být předávány, pokud má být škola opravdu udržována a dřevěný meč, který dělal sám Musashi a s nímž trénoval a používal ho jako holi v posledních letech jeho života. Tento meč je dnes v majetku města, kde se nachází svatyně Usa.

 Ve 20. století se stal 8. Soke Aoki Kikuo. V roce 1961 Aoki Kikuo jmenoval Gosho Motoharu, svého nejbližšího studenta shihanem a Soke Daiken – doplňkovým Soke 9. generace. Titul 9. Soke poté předal na Kiyonaga Tadanao, aby se ujistil, že budou techniky předávány dalším generacím. V roce 1955 Gosho Motoharu obdržel také Menkyo Kaiden této školy a také Menkyo Kaiden Sekiguchi Ryu, kde byl Aoki Kikuo také Soke. Aoki Kikuo zemřel v roce 1967. V následujících letech tito dva mistři pokračovali v reprezentaci školy v Japonsku.

V roce 1976 Kiyonaga Tadanao náhle zemřel a nenechal po sobě následovníka. Proto Gosho Motoharu jako doplňkový Soke pokračoval v reprezentaci této školy. Po 8 měsících bez Sokeho poprosila rodina Kiyonaga Gosho Motoharu připravit Imai Masayukiho – učitele kenda z jejich města – jako 10. Sokeho. Imai Masayuki studoval také Hyoho Niten Ichi Ryu a měl především zájem o Bojutsu této školy. Takto bylo rozhodnuto než Kiyonaga Fumiya, syn Kiyonaga Tadanao bude schopen být Sokem a bylo rozhodnuto, že bude 11. Sokem po Imai Masayukim.

Gosho Motoharu učil jak Imai Masayukiho tak i Kiyonaga Fumiya, naučil je osnovy celé školy, což byla jeho hlavní zodpovědnost vůči škole. Dohromady všichni tři reprezentovali školu na mnoha akcích a v mnoha zemích.

Na konci roku 1980 se však cesty Imai Masayukiho a Gosho Motoharu rozdělily. V tu dobu se také Gosho Motoharu stal 8. Dan Hanshi v Iaido ZNIR a byl zároveň zodpovědný za Sekiguchi Ryu.

Nejznámější záznam originálních technik byl nahrán v Nippon Budokanu v roce 1981 kde Gosho Motoharu je Uchidachi a Imai Masayuki jako shidachi.

V listopadu 2003 se Imai Masayuki rozhodl zrušit tituly Soke a rozhodl, že pro budoucí generace budou 3 pokračovatelé, kteří se budou nazývat DAI JUICHI. Stali se jimi Kiyanaga Fumiya – syn 9. Sokeho Kiyonaga Tadanao z města Oita, Chin Kin – nejstarší student 8. Sokeho Aoki Kikuo a Iwami Toshio z Kokura.

 Imai Sensei také dal Jisso Emman no Bokuto – dřevěný meč Miyamoto Musashiho do svatyně Usa, aby kterýkoliv Dai Juichi nebo budoucí následovníci k němu měli přístup.

 V roce 2004 Kiyonaga Fumiya zemřel a proto jeho linie dále pokračovala pod Gosho Motoharu. Tak vznikla dceřinná linie Niten Ichi Ryu. Současným představitelem této linie je Yoshimoti Kiyoshi – syn Gosho Motoharu.

 10. Soke Imai Masayuki zemřel v roce 2006.

 Při inauguraci 20. prosince 2003 v Kokuře byla škola předána Iwami Toshio od předcházejícího Sokeho Imai Masayuki. Tím se stal Iwami Toshio 11. Sokem hlavní linie Hyoho Niten Ichi Ryu. Tento den byl nazván jako Seishin Chokudo no Hi – Den výběru přímé cesty během života.

 Při inauguraci 24. listopadu 2013 v Kokuře byla škola předána současnému Sokemu Kajiya Takanorimu od předcházejícího Sokeho Iwami Toshia. Tím se stal Kajiya Takanori 12. Sokem hlavní linie Hyoho Niten Ichi Ryu. Tento den byl nazván jako Seishin Chokudo no Hi – Den výběru přímé cesty během života.

V případě zájmu o tréninky tohoto unikátního bojového umění neváhejte kontaktovat Filipa Bartoše – filip@bujin.cz nebo +420 736 534 469, který pravidelně studuje Hyoho Niten Ichi Ryu pod vedením 12. Sokeho Kajiya Takanori.

Iwami Toshio – 11. Soke Hyoho Niten Ichi Ryu

Kajiya Takanori – 12. Soke Hyoho Niten Ichi Ryu