Higo Shinkage Ryu

Higo Shinkage Ryu je Shinkage Ryu klanu Hosokawa. (Higo, Kumamoto pref.)

Higo Shinkage Ryu bylo založeno Hikita Bungoro (疋田豊五郎).

Hikita Bungoro byl nejlepším studentem zakladatele Shinkage Ryu Kamiizumi Ise no kami.

Higo Shinkage Ryu bylo předáváno v klanu Hosokawa (Higo klan) Hikita Bungoro Kagetomo v letech 1580 – 1601. V tuto dobu se zde také od něho učil Ueno Soumanosuke.

Hikita Bungoro Kagetomo (1537 – 1606) byl synovcem a studentem zakladatele Shinkage Ryu a slavného mečíře Kamiizumi Ise no Kami Nobutsuna. Se svým strýcem, mečířem Jingo Muneharu a pravděpodobně s jedním z Nobutsuna synů cestoval Bungoro Japonskem na své bojové pouti (Musha Shugyo) v letech 1560 – 1570.

V chrámu Hozoin to byl právě on, kdo porazil Yagyu Muneyoshi bambusovým mečem v jejich společném duelu. Bungoro je občas považován za vynálezce fukuro shinai, který byl v tu dobu nazýván „hikihada shinai“ doslova přeloženo „ropuší kůží potažený bambusový meč“. Nejpravděpodobněji to byl ale Kamiizumi kdo tento boken vynalezl.

Bungoro si později založil svůj vlastní styl meče, který je dnes známý jako „Higo (Hikita) Kage Ryu nebo Higo – Hikita Shinkage Ryu. Bungoro byl neuvěřitelně nadaný bojovník, který sloužil jako instruktor meče pro několik pozoruhodných postav jako například Hosokawa Fujitaka a Tokugawa Ieyasu.

Shinkage Ryu byla jednou z hlavních škol meče v období Sengoku a byla založena Kamiizumi Musashi no kami Nobutsuna. Kamiizumi byl samurajský velitel a bojový stratég, který studoval Shinto Ryu, Nen Ryu a Kage Ryu a na základě těchto stylů později vytvořil Shinkage Ryu.

Nobutsuna měl mnoho studentů, ale jedním z nejlepším byl právě Hikita Bungoro Kagetomo o kterém se říká, že byl Nobutsuna synovcem. Byl také samurajským velitelem a v mládí se vyznamenal v mnoha bitvách po boku Nobutsuna. Bungoro kompletně zvládl podstatu Shinkage Ryu a poté pracoval pro klan Hosokawa v Higo (Kumamoto prefektura). Studium Shinkage Ryu přivedl do klanu Higo a od té doby se v něm tato škola předávala z generace na generaci.  Dalším vyjímečným studentem Nobutsuna byl Yagyu Sesshusai, který pracoval pro rodinu šóguna a také si založil svoji vlastní školu, kterou dnes známe jako Yagyu Shinkage Ryu. Měl však odlišné chápání boje než Bungoro.

Když Bungoro odešel z klanu Higo převzal školu jako oficiální učitel klanu Hosokawa Ueno Soumanosuke. Jeho potomci z rodiny Ueno byli poté až do poloviny období Edo shihany a mistry Shinkage Ryu v klanu Higo a vedli tuto školy po mnoho generací.

 Hlavními osobnostmi rodiny Ueno byly:
Wada (和田), Hayami(速水or 早水), Yokota(横田), Hayashi(林), Tonami or Toba(戸波)
Tito mistři byli označováni jako “Shinkage-goke (新陰五家)”.

Shinkage-Ryu (Hikita linie) z klanu Higo byla nejvlivnější škola v celém Higo (prefektura Kumamoto) v období Edo až do období Meiji.

“Higo Shinkage-Ryu” je linie „Wada“ a oficiální název je jednoduše Shinkage Ryu. Protože to ale začalo být zavádějící a zmatené rozhodl se mezi roky 1963 – 1970 Manabu Aikawa, 16. generace školy změnit název na Higo Shinkage Ryu ve smyslu toho, že škola pochází z klanu Higo.

Na začátku 80 let v Ise ve městě Gokashoura v prefektuře Mie, v místě narození Aisu Ikosai Hisatada, který byl zkladatelem Aisu Kage Ryu, uskutečnila Enbu a kde Aikawa Manabu prezentoval Higo Shinkage Ryu. Poté začal Aikawa Manabu Sensei vyučovat ve městě Gokashoura a otevřel zde pobočku Higo Shinkage Ryu. V tuto dobu se stal studentem jeho a také Shiki Taichiro Sensei (16. Soke Noda-ha Niten Ichi Ryu a student Aikawa Sensei) právě Yamamoto Atsushi, který pod nimi studoval až do jejich smrti.
Takara Takanashi začal studovat u Yamamoto Sensei před mnoha lety a brzy se stal jedním z nejlepších studentů Higo Shinkage Ryu. Proto se Yamamoto Sensei rozhodl mu udělit učitelskou licenci, aby mohl šířit toto unikátní umění mezi další zájemce.

Higo Shinkage-Ryu má 23 Kata.
Sangaku (4 kata), Kumitachi (6 kata), Kodachi (4 kata), Metsuke (1 kata), Kuraidome  (5 kata), Chugokui (3 kata).
Kumitachi používá bokuto a dalším názvem pro kumitachi je “Empi (猿飛)”.
Další kata používají Fukuro-shinai.

Naše škola nemá Odachi waza a Bokuto a Shinai jsou kratší než 1m. Také bokuto je tenké.

Genealogie Higo Shinkage Ryu
1. Aisu Ikôsai
2. Aisu Koshichirô
3. Kamiizumi Musashinokami Nobutsuna
4, Hikita Bungorô Kagetomo Nyûdô Seiunsai
5. Ueno Sômanosuke Kagemochi
6. Ueno Kizauemon Kagesue Musei
7. Ueno Kizauemon Kagemoto Nyûdô Jinsai
8. Ueno Jingoemon Kageaki
9. Wada Denbê Sadataka
10. Wada Kinemon Nobutaka
11. Wada Denbê Takanori
12. Wada Heiya Kôtoku
13. Noda Chôzaburô (syn 12tého Wada)
14. Koga Hidenobu (Noda-ha Niten Ichi Ryu Shihan)
15. Koga Noritaka (Noda-ha Niten Ichi-Ryu Shihan)
16. Aikawa Manabu
17. Yamamoto Atsushi

Takara Takanashi je jedním z nejlepších studentů Yamamoto Atsushi Sensei a jako jeden z mála od něho vlastní oficiální učitelskou licenci.

 V případě zájmu o tréninky tohoto unikátního bojového umění neváhejte kontaktovat Filipa Bartoše – filip@bujin.cz nebo +420 736 534 469, který pravidelně studuje Higo Shinkage Ryu pod vedením Takara Takanashi.